Zmień urząd skarbowy i zawnioskuj o Kartę Krakowską

Jeśli mieszkasz w Krakowie, ale płacisz podatek PIT w innej miejscowości, Twoje pieniądze nie wpłyną na to, jak szybko – również dla Ciebie i Twoich bliskich – będzie zmieniał się Kraków. Nie dołożysz się do zakupu nowych autobusów, ławek do parku, ani remontu ulicy przy której mieszkasz. A wystarczy prosta zmiana urzędu skarbowego, abyś pomógł rozwijać się w miejscu, w którym żyjesz i z którego infrastruktury i oferty na co dzień korzystasz!

Kraków przypomina, że każdy nowy podatnik to realny zastrzyk finansowy dla miasta, a co za tym idzie - większe środki na jego dalszy rozwój.

Zmień urząd skarbowy – to proste!

W przypadku podatku PIT miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tylko mieszkać i w prosty sposób dokonać zmiany urzędu skarbowego.

W Krakowie funkcjonuje 6 urzędów skarbowych. O tym, który jest właściwy dla danej osoby, decyduje miejsce zamieszkania (dzielnica/ulica). Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, należy w okresie rozliczeń podatkowych podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub w każdym urzędzie skarbowym. Wypełnienie formularza jest proste – trzeba podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który będą wpływać np. zwroty podatku. Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

Jeśli na naszą prośbę rozlicza nas pracodawca, wystarczy, że poinformujemy pracodawcę o zmianie adresu zamieszkania (dla celów podatkowych) na krakowski. Wtedy pracodawca wyśle nasze zeznanie do właściwego, krakowskiego urzędu skarbowego. Nie trzeba (ani pisemnie, ani osobiście) zmieniać danych w „starym” urzędzie skarbowym – urzędy same je zaktualizują.

Dlaczego warto?

W krakowskich urzędach skarbowych z fiskusem rozlicza się już ponad 700 tys. mieszkanek i mieszkańców. Jeśli wziąć pod uwagę dochód z PIT zapisany w tegorocznym budżecie miasta, to na jednego podatnika przypadnie średnio około 7 tys. zł.
 
Za tę kwotę można wyremontować co najmniej jedno miejsce parkingowe, naprawić 10 m2 chodnika, zbudować 20 m2 parkowej alejki, czy też obustronnie obniżyć krawężnik na pasach i zastąpić go pochyłością łatwą do pokonania wózkiem, rowerem czy na rolkach.

Każdy, kto rozliczy się z podatku w Krakowie będzie miał nie tylko satysfakcję, że dołożył własną cegiełkę np. do miejskich inwestycji czy zakupów. Zyska też prawo do wystąpienia o Kartę Krakowską, czyli specjalny program zniżek i ulg m.in. w komunikacji miejskiej, muzeach, sklepach, kawiarniach czy na różnego rodzaju usługi oferowane przez partnerów programu Karta Krakowska. Dzięki Karcie Krakowskiej oferta miasta jest tańsza.

Program obecnie to 302 657 aktywnych wniosków, z czego 45 440 w oparciu o PIT.

Występując o Kartę Krakowską na podstawie PIT musisz przedstawić dokument potwierdzający rozliczenie podatku za rok poprzedni, w krakowskim urzędzie skarbowym i z krakowskim adresem zamieszkania.

Może to być:

  • pierwsza strona PIT opatrzoną prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,
  • pierwsza strona PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Zachęcamy do odprowadzania podatku w Krakowie i korzystania z Karty Krakowskiej!