Zmień urząd skarbowy i zawnioskuj o Kartę

Jeśli mieszkasz w Krakowie, ale płacisz podatek PIT w innej miejscowości, twoje pieniądze nie wpłyną na to, jak szybko – również dla Ciebie i twoich bliskich – będzie zmieniał się Kraków. Nie dołożysz się do zakupu nowych autobusów, ławek do parku, ani być może tak potrzebnego remontu ulicy przy której mieszkasz. A wystarczy prosta zmiana urzędu skarbowego, abyś pomógł rozwijać się miejscu, w którym żyjesz i z którego infrastruktury i oferty na co dzień korzystasz!

Kraków od dziewięciu lat przypomina, że każdy nowy podatnik to realny zastrzyk finansowy dla miasta, a co za tym większe środki na jego dalszy rozwój. W tym roku w ramach akcji „Płać podatek w Krakowie” apeluje: „Podatek tam, gdzie Ty!”. Citylighty, plansze w automatach biletowych i spot na ekranach w autobusach i tramwajach mają pomóc dotrzeć z komunikatem do tych, którzy mieszkają w stolicy Małopolski, ale z fiskusem nadal rozliczają się w innej gminie. To najlepszy moment, aby to zmienić.

Zmień urząd skarbowy – to proste!

W przypadku podatku PIT miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tylko mieszkać i w prosty sposób dokonać zmiany urzędu skarbowego.

W Krakowie funkcjonuje sześć urzędów skarbowych. O tym, który jest właściwy dla danej osoby, decyduje miejsce zamieszkania (dzielnica/ulica). Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, należy w okresie rozliczeń podatkowych – czyli właśnie teraz – podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego. Wszystkie adresy znajdziesz na stronie internetowej krakow.pl/podatki.

W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub w każdym urzędzie skarbowym. Wypełnienie formularza jest proste – trzeba podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który będą wpływać np. zwroty podatku. Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

Jeśli na naszą prośbę rozlicza nas pracodawca, wystarczy, że poinformujemy go o zmianie adresu zamieszkania (dla celów podatkowych) na krakowski. Wtedy pracodawca wyśle nasze zeznanie do właściwego, krakowskiego urzędu skarbowego. Nie trzeba (ani pisemnie, ani osobiście) zmieniać danych w „starym” urzędzie skarbowym – urzędy same je zaktualizują.

Dlaczego warto?

Jeden podatnik to wpływ do budżetu miasta w wysokości średnio 2750 zł. W ubiegłym roku w Krakowie podatek PIT zapłaciły 631 623 osoby. To o 33 221 osób więcej (z uwzględnieniem zgonów i podatników nieprzypisanych do dzielnicy) niż dwa lata temu. Efekt? Tylko dzięki nowym podatnikom do budżetu trafiło dodatkowe 93 mln zł. Właśnie tyle potrzeba, żeby np. kupić dziewięć tramwajów niskopodłogowych!

Podatek dochodowy to lwia część (blisko 30 proc.) dochodów Krakowa. Tylko w tym roku, według szacunków, przyniesie on miastu ponad 1,8 mld zł!

Każdy, kto rozliczy się z podatku w Krakowie będzie miał nie tylko satysfakcję, że dołożył własną cegiełkę np. do miejskich inwestycji czy zakupów. Zyska też prawo do wystąpienia o Kartę Krakowską. To specjalny program zniżek i ulg m.in. w komunikacji miejskiej, muzeach, sklepach, kawiarniach czy na różnego rodzaju usługi oferowane przez partnerów KK. Dzięki KK można oferta miasta jest tańsza. Program obecnie to 218 938 beneficjentów, z czego 27 626 w oparciu o PIT.

Występując o KK na podstawie PIT musisz przedstawić dokument potwierdzający rozliczenie podatku za rok poprzedni, w krakowskim urzędzie skarbowym i z krakowskim adresem zamieszkania.

Może to być:

  • pierwsza strona PIT opatrzoną prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,
  • pierwsza strona PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego.