Oferta partnerów programu

Przedłuż ważność Karty Krakowskiej

O północy 31 lipca 2019 roku wygasną uprawnienia Karty Krakowskiej tym mieszkańcom, którzy jako pierwsi złożyli wnioski o jej wydanie w lipcu ubiegłego roku. Aby nadal korzystać z możliwości jakie daje karta, nie trzeba składać jednak kolejnego wniosku o jej wydanie. Wystarczy tylko aktywować uprawnienia KK na kolejnych 12 miesięcy. Ponieważ jednak przez ostatni rok sporo mogło się zmienić w życiu użytkowników KK – niektórzy stali się dorośli, inni zmienili stan cywilny czy wyprowadzili się poza Kraków – przedstawiamy krótki przewodnik po czynnościach, jakie należy wykonać, aby nadal cieszyć się z dostępu do zniżek.

Dlaczego muszę przedłużyć uprawnienia KK?

Status Karty Krakowskiej jest ważny przez rok kalendarzowy licząc od daty zaakceptowania wniosku. To, kiedy karta traci ważność sprawdzisz w automatach biletowych (wszystkie nośniki plastikowe: KK, KKM, MKA, legitymacja studencka, KKR 3+), oraz po zalogowaniu się do konta internetowego KK i mKK.

Co muszę zrobić, aby przedłużyć ważność KK zapisanej na plastikowym nośniku, jeśli w ciągu roku nie zmieniłam/em nazwiska ani stałego adresu zameldowania?

Poczekaj na maila lub smsa z powiadomieniem o możliwości przedłużenia ważności KK, a potem idź do dowolnego stacjonarnego automatu biletowego lub oznaczonych automatów w pojazdach komunikacji miejskiej i postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie. Miejsca te będą dodatkowo oznaczone informacją „Tu przedłużysz ważność Karty Krakowskiej”.

Zmieniłam/em adres stałego zameldowania, ale nadal mieszkam w Krakowie. Co wtedy?

Postępuj jak opisano wyżej.

Co mam zrobić jeśli w ciągu roku zmieniłam/em nazwisko i miejsce zameldowania na terenie Krakowa?

Musisz zaktualizować te dane. Na co najmniej 30 dni przed upływem daty ważności KK udaj się po nową KK lub KKM do dowolnego Punktu Sprzedaży Biletów MPK S.A. Jeśli KK masz zapisaną ma nośniku jakim jest legitymacja studencka, Małopolska Karta Aglomeracyjna lub Krakowska Karta Rodzina 3 + nowe dane musisz podać w odpowiednich punktach dystrybucji tych kart – tak, aby w systemie KK zostały one zmienione.

Co w przypadku, gdy we wniosku nie podałam/em nr telefonu ani maila?

Wtedy o zbliżającym się terminie wygaśnięcia karty musisz pamiętać sam i na ok. 15 dni przed jego upływem udać się do automatu, aby przedłużyć ważność uprawnień.

 

Nie mieszkam już w Krakowie, ale nadal płacę tu podatek.

Weź we sobą PIT, który to potwierdzi i nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem terminu ważności Karty wystąp z wnioskiem o jej przedłużenie. Jeśli karta straci ważność, trzeba będzie wystąpić w Punkcie Sprzedaży Biletów z wnioskiem o przywrócenie ważności – pamiętaj, by mieć przy sobie PIT.

Co z przedłużeniem ważności KK, jeśli jest ona zapisana na nośniku mobilnym (mKK, mKKM, iMKA)?

Poczekaj na smsa lub maila z powiadomieniem. Ważność karty możesz sprawdzić w swojej aplikacji mobilnej. Nawet jeśli zmieniłeś adres zameldowania na inny w Krakowie nie musisz dokonywać żadnej aktualizacji. Ta jest niezbędna, gdy zmieniłaś/eś nazwisko – wtedy dane osobowe musisz uaktualnić w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK S.A. lub – jeśli masz iMKA najpierw zaktualizuj dane w punkcie dystrybucji karty, a potem idź do PSB, aby zmienić dane w systemie KK. Jeśli zmieniłaś/eś adres stałego zameldowania na inny, ale nadal jesteś płatnikiem podatków w Krakowie, idź do Punktu Sprzedaży Biletów i okaż PIT – najlepiej na 30 dni przed upływem ważności KK.

Skończyłam/em 18 lat. Co z moją KK?

Jesteś już dorosła/y, dlatego musisz złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień samodzielnie.

Co zrobić, gdy moje dziecko skończyło już 6 lat?

Jako rodzic powinieneś złożyć wniosek o objecie go statusem karty. Można to zrobić elektronicznie (poprzez funkcję „dodaj dziecko do wniosku”) lub w formie papierowej w dowolnym Punkcie Sprzedaży Biletów MPK S.A.

Pamiętaj, że od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00 czynna jest infolinia Karty Krakowskiej.
W razie pytań dzwoń pod nr 12 254 14 00.